Lähettäjä:

Uravalinta
(STEM = science, technology, engineering, mathematics)
Lähettäjä:
Jens Kettu
Otsikko: Uravalinta
Kuvaus: (STEM = science, technology, engineering, mathematics)
Hakusanat: suuntautuminen, yliopisto, koulutus, tutkinto, teknistieteellinen, sukupuolentutkimus, gender, studies, politiikka, poliittinen, ideologia, intersektionaalinen, feminismi,
ILMOITA ASIATON SISÄLTÖ
Valitse mielestäsi parhaiten kuvaava ilmoitus mediatiedostosta.
Syy
repostMediaId
Lyhyt selvitys
600
Kommentti ei liity mediaan
Eniten ääniä saaneet kommentit
Aika: 2020-10-20 12:45:44
+7542
<Darg-83> +5 RR
GMonkey Sama IT-alalla. Menet mihin tahansa IT-koulutuksen hakutilaisuuteen, siellä miehiä on 80% ja monissa haastatteluissa erikseen sanotaan, että meillä koitetaan saada 50/50 sukupuolijakauma. Avoimesti myönnetään, että ollaan seksistejä miehiä kohtaan, koska naisia hakee niin vähän. Tämä johtaa siihen, että huonoimmatkin naishakijat pääsevät alalle halutessaan, mutta miehien pitää olla oikeasti hyviä myös haastatteluissa. Työpaikoilla sitten kehutaan sillä, että kuinka monta naista kyseisessä paikassa sattuu olemaan, ihan niin kuin se tekisi heidän koodistaan jotenkin parempaa.
Aika: 2020-10-20 11:25:15
+13016
<GMonkey> +5 RR
Tämä on niin totta. Olen "STEM" alalla, missä saa (joutuu) matkustelemaan PALJON. Tutut naiset aina huokailee, että "mä olen niin kade tuosta sun työstä, kun saat matkustaa." No, tervetuloa näihin hommiin vain. Varmasti pärjäis näissä hommissa, siinä missä miehetkin. Palkka kohtuullisen hyvä ja saisi matkustella. Vaan eipä ole naisia näkynyt.
Aika: 2020-10-20 14:04:50
+732
<Raakamunakas> +5 RR
highlander100 <- ihan tosissasko väität, että tässä kuvassa ei ole mitään todellisuuspohjaa? Siis ihan oikeastikko? Miten helvetissä voi olla aivot noin vitun solmussa kuin sinulla?
Aika: 2020-10-20 16:48:32
+13016
<GMonkey> +5 RR
highlander100 Mikseivät kommunistit (kuten Anna Kontula) ole avoimesti irtisanoutuneet kommunismin seurauksena tehdyistä hirmuteoista? Kommunismin takia on maailmassa tapettu enemmän ihmisiä kuin kansallissosialismin, mutta silti niitä kommareita vain hallituspuolueissa pällistelee.
Aika: 2020-10-20 16:27:18
+9839
<retu999> +5 RR
Jörmä90 Pointti ei varmaankaan ole siinä, että STEM-alojen sukupuolijakauma olisi vinoutunut sen takia, että naiset valitsevat sukupuolentutkimuksen, vaan se että kuvan naisoletettu väittää sen jakauman johtuvan aivan aivan jostain muusta, kun mistä se oikeasti johtuu (ja syitähän on monia).
Kommentit (66)
Piilota OFF-Topic keskustelu
<highlander100> arsetu on niin tyhmä ettei tajua, että itse siirrän tekstit kuviksi aijaa.comiin, vaan luulee, että kopion ne suoraan sieltä jonkun muun tekemänä.
<Rotorhead> Jörmä90 Pähkäile ensin edellistä kommenttiani.
<Jörmä90> Rotorhead Sukupuolentutkimus = women's studies. Sukupuolitutkimus = gender studies. Voit itse pähkäillä tuon merkitystä.
<Rotorhead> Jörmä90 Ja luepas kuule ihan ensi alkuun rauhassa tuo wikipedian artikkeli minkä ITSE linkkasit. Siinä itsessään on osio mikä käsittelee kritiikkiä koko aiheeseen. Kun olet lukenut sen, niin huomaat että minä en vain "pavlovmaisesti" toista juttuja internetistä. Tuo koko aihe on todella kiistelty ja jopa pseudotieteeksi haukuttu ihan tutkijoiden yms. toimesta. Missä ne puolustukset sitten on? Vai onko myös tutkijoiden kritiikki väärää? Miksi yliopistot on esim. lakkauttaneet rahoituksia noilta jos ne on niin hyviä tieteenaloja?
<Jörmä90> Rotorhead En, eikä minua pahemmin kiinnostakaan. Väität sukupuolitutkimuksen, kokonaisen tieteenalan, olevan täysin turha, etkä sinä tarjoa tämän väitteen tueksi mitään. Me molemmat tiedämme, että sinulla ei oikeasti ole mitään pintaraapaisua syvällisempää tietämystä aiheesta, joten luovuta jo.
<Rotorhead> Jörmä90 Ei jumalauta... Tuohan oli juuri sitä mitä sinun piti tehdä! Sinun piti kertoa minulle mitä ne hienoudet on ja mitä hyötyä niistä on! Pystytkö siihen?
<Jörmä90> Rotorhead Oletko tutustunut yhteenkään tieteelliseen paperiin, joka liittyy sukupuolitutkimukseen? Voitko kertoa minulle vaikkapa evoluutioteoriaan pohjautuvan sukupuolitutkimuksen hienouksista tai miten postmodernismi on vaikuttanut sukupuolitutkimukseen? Ole vain rehellinen ja myönnä, että et tiedä, ei se ole häpeällistä toisin kuin valehtelu.
<Rotorhead> Jörmä90 Ja millä perusteella väität että minulla ei asiasta hajua? Etkö lue minun vastauksia yhtään? Juurihan minä aiemmin laitoin mitä se tarkoittaa! "sillä tutkitaan esim. miten sukupuoli vaikuttaa yhteiskunnassa, työssä jne." Väitätkö että tuo on väärin?
<Rotorhead> Jörmä90 Millä perusteella minun kritiikki on "pavlovmaista"? Onko pelkästään positiivinen palaute sallittua? "En jaksa paneutua" joo mutta silti jaksat väittää minulle että minä en tiedä asiasta mitään. Huoh.
<Jörmä90> Rotorhead En minä väitä edelleenkään mitään muuta kuin että sinulla ei ole hajuakaan asiasta. Sukupuolitutkimuksella on liitoksia moneen eri alaan ja ilmeisesti se antaa välineet esim. yhteiskunnan analysointiin. Luultavasti tästä on jotain konkreettista hyötyä, en jaksa paneutua. Laajempi pointti vikinälläni oli kritisoida kaltaistesi ihmisten pavlovmaista reaktiota asioihin, joista heillä ei ole mitään tietoa, pelkästään stereotyyppinen näkemys joka on saatu jostain sosiaalisen median kuplasta.
<Rotorhead> Jörmä90 Ainoa mitä sinä olet tarjonnut lähteeksi on wikipedia. Myös minä linkkasin wikipedian, mutta sinun mielestä minun oma ei kelpaa. Ja minä olen kertonut sinulle myös esim yliopistojen määritelmän aiheesta. Jos sinä edelleen väität että minä en tiedä, niin silloin väität tietäväsi aiheesta enemmän kuin yliopistot. Joten kerro ihmeessä se sinun määritelmäsi joka on enemmän oikeassa kuin yliopistot!
<Rotorhead> Jörmä90 Ihan yhtä lailla minä voin väittää että sinulla ei siitä hajua. Kuinka lapsellinen sun pitää oikein olla? Tiivistettynä: sillä tutkitaan esim. miten sukupuoli vaikuttaa yhteiskunnassa, työssä jne. Vai olenko muka väärässä häh? Älä nyt jaksa. Sinä itse tunnustit että et keksi sen puolustukseksi mitään! Jos sinä kerran väität tietäväsi minua paremmin mitä tuo tutkimus on, etkä silti osaa sanoa mitä hyötyä siitä on, niin miksi jaksat jankata?
<Jörmä90> Rotorhead Eipä minua hirveästi kiinnosta mitä kaltaisesi puolijärkiset täällä peukuttavat. On aivan selvää, että et pysty väitettäsi perustelemaan koska sinulla ei oikeasti ole hajuakaan, mitä sukupuoli- tai sukupuolentutkimus pitää sisällään. Olen myöskin aivan varma, että saamasi kuva on jostain meemeistä tai youtube-videoista saatu ja täällä papukaijana toistelet niiden sanomaa.
<Rotorhead> Jörmä90 Ihan ensinnäkin sä viittaat wikipediaan ja sieltä löytyy myös tämä: https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Sukupuolitutkimus "Sukupuolitutkimus (myös sukupuolentutkimus tai gender-tutkimus)" eli koita päättää mitä kohtaa wikipediasta uskot. Ja tuolla jankkaamisella ei ole mitään väliä, koska jos lukisit yhtään otsikoita pidemmälle niin tajuaisit että se määritelmä on siellä tekstissä. Ihan kuin se on esim. tuolla yliopistojen sivuilla. Vai meinaatko että yliopistot ei tiedä mitä siellä opetetaan? Miinuksesi kertovat kuinka muutkin häpeävät sinua. Parempi että et enää kommentoi
<Jörmä90> Kanakotka Joo, parempia lähteitä ovat jonkun hämärän tyypin kotisivut tai youtube-videot. Näistä sinulla lienee kokemusta runsaasti.
<Kanakotka> Jörmä90 Wikipedia ei ole lähde millekkään.
<Lettukesti> Tämä nykytrendi että loukkaannutaan kaikesta on pitkälti feministien syytä.
<Jörmä90> Rotorhead https://fi.wikipedia.org/wiki/Sukupuolentutkimus : "Sukupuolentutkimus on yksi sukupuolitutkimuksen neljästä pääsuuntauksesta." Luovuta jo. Teit väitteen asiasta, josta sinulla ei selvästi ollut hajuakaan. Ehkä opit tästä jotain, ehkä et. Minä en ole tehnyt mitään väitteitä koskien sukupuolitutkimusta toisin kuin sinä. Ja jos olen aivan rehellinen, niin et kyllä vaikuta kovin välkyltä, joten eiköhän tämä ollut tässä.
<Rotorhead> Jörmä90 Todista väitteesi. Yliopistojen sivuilla, joissa puhutaan genderi studies käsitteestä, käytetään siitä suomalaista nimeä sukupuolentutkimus. Ja lähteet joissa englanniksi puhutaan termillä "gender studies" pitävät sisällään sellaista asiaa joka kuuluu tuohon suomalaiseen termiin sukupuolentutkimus. Joten missä lukee että sukupuolentutkimus on yksi sukupuolitutkimuksen suuntauksista? Todista. Ja tuoko se muka jotain olennaista tähän väittelyynn. Sinä aloitit tämän väittelyn puolustamalla tuota asiaa, etkä osaa edes kertoa faktoja sen puolustukseski. Et tiedä siis asiasta mitään.
<Jörmä90> Vimpat En ole, mikä varmaan olisi selvää jos lukisit kommentteja. Vai onko luetun ymmärtämisessä vaikeuksia? Rotorhead Sinähän se täällä teet väitteitä, vaikka ilmiselvästi et tiedä asiasta mitään.
<Rotorhead> Jörmä90 :D etkö enää parempaan pysty? Nolasit itsesi nyt niin täydellisesti, että parempi vaan jos poistat tilisi etkä enää palaa tänne.
<Vimpat> Jörmä90 taidat olla sukupuolitutkija? :D
<Jörmä90> Rotorhead Itse asiassa gender studies on sukupuolitutkimus, kirjoitin aiemmin väärin. Sukupuolentutkimus on yksi sukupuolitutkimuksen suuntauksista. Mitäpä jos vain myöntäisit, että sinulla ei ole hajuakaan asiasta?
<retu999> Kaipa nämäkin on tulkintakysymyksiä. Sen haluan vielä sanoa, että moni asia ei valitettavasti ole ihan itsestäänselvyys kaikille. Mm. tästä syystä perusteettomien "faktojen" heittäminen ilmoille voi olla aika vaarallista. Ihmiset (varsinkin tyhmät sellaiset) kun tuppaavat hakeutuvan yhteen ja toistavan omia mantrojaan "faktoina". Kyllä sitä myös luulisi, että on ilmiselvää maapallon pyöreys. Joukossa tyhmyys tiivistyy.
<retu999> Jörmä90 Niin no, olisi kuvaan kai voinut laittaa 100 kojua lisää joitain muita aloja varten ja lisää naisia, jotka sitten jakautuu näille kojuille (ja edelleen se stereotypinen "feministi" on kavereineen siellä sukupuolentutkimus-kojulla kyltit pystyssä). En vaan näe miten se nostaisi kuvan viihdearvoa, sillä kaikista yksityiskohdista huolimatta pilkan kohteena ovat edelleen ne "feministit". Tuo sinun argumentti on vähän samaa luokkaa, kun ottaisi kirjaimellisesti sterotypioita, kuten "maalarit on juoppoja" tai "parturit on huoria". Ei niissäkään mollata suoranaisesti kenenkään tutkintoa.
<Rotorhead> Jörmä90 1. Kyllä minä tiedän mitä se on. Kirjoita sinäkin googleen "sukupuolentutkimus" ja löydät monia hyviä linkkejä missä se selitetään. Yksi niistä alkaa näin: "Sukupuolentutkimus on monitieteinen ala, jonka mielenkiinnon keskiöön nousevat sukupuolen käsite ja sen historia, sukupuolten väliset suhteet, sukupuolijärjestelmät ja valtakysymykset..." loput voit lukea itsekin, sillä tässä ei riitä tila! 2. Jos myönnät itsekin tietämättömyytesi, niin miksi alunperin aloit puolustamaan aihetta? Miksi ihmeessä puolustat aihetta vaikka et pysty sanomaan mitään koko aiheen puolustukseksi?
<Jörmä90> Rotorhead Ei minun tietämyksen puute ole todiste minkään asian turhuudesta, jos niin luulit.
<Jörmä90> Rotorhead Sinä esitit väitteen, että sukupuolitutkimus on verorahojen tuhlaamista. Jos et tiedä mitä sukupuolitutkimus on, niin loogisesti voidaan myös olettaa että et tiedä miten se on verorahojen tuhlausta.
<Jörmä90> retu999 Ymmärsin kyllä vitsin, mutta tämän kuvan tekijän tarkoituksena lienee ollut sukupuolitutkimuksen mollaaminen. Triviaalilla tarkoitin, että se fakta on ilmiselvyys. Jos miehiä on selvästi enemmän STEM-aloilla kuin naisia, niin tästä välttämättä seuraa että naiset siis hakeutuvat muille aloille. Tuo kuvasarja nyt "hieman" yksinkertaistaen väittää, että naiset hakeutuvat nimenomaan sukupuolitutkimukseen, mutta periaate on sama: jos naiset eivät hae STEM-aloille, selvästi he silloin hakevat muualle. Tämä ei ole sinällään kiinnostava fakta, mutta ne taustalla olevat syyt ovat.
<Rotorhead> Jörmä90 Luuletko että en osaa käyttää internettiä? Luuletko että en osaa lukea esim. yliopistojen ja muiden lähteiden sivuilta mitä sukupuolen tutkimus on? Jos copypastaan sen määritelmän sieltä tänne, niin mitä lisäarvoa se tuo tähän keskusteluun? Minun on turha sanoa sitä omin sanoin, kun on olemassa viralliset määritelmät aiheesta. Luulisin sinunkin osaavan käyttää internettiä kun olet tänne sivuille saakka päässyt. Näköjään kykysi tehdä johtopäätöksiä on yhtä huono, kuin kykysi antaa perusteita asioille mitä yrität huonolla menestyksellä puolustaa.
<Jörmä90> Rotorhead Joudun nyt kyllä vetämään sen johtopäätöksen, että sinä et tiedä mitä sukupuolitutkimus on, josta seuraa että et myöskään tiedä miksi se on verorahojen tuhlaamista.
<retu999> Jörmä90 ...Ja minusta ei ole ihan triviaali fakta, että naiset nimenomaan hakeutuvat muille aloille. Kuvan Vilionkka kun meinaan väittää sen jakauman johtuvan jostain systemaattisesta naisvihasta :D
<retu999> Jörmä90 Vitsinä kuvassa lienee se, että naishenkilö vetää hatusta ongelman, joka liittyy jotenkin sukupuoliin (ilman mitään faktoja). Mies kysyy onko hänen koulutussuuntauksensa mahdollisesti sukupuolitutkimus siksi, että nainen vaikuttaa juurikin sellaiselta stereotyyppiselta, räkyttävältä "feministiltä", joita on valitettavasti Amerikan maalla nykyisin jo aika paljon. Sitä en tiedä, että onko mies pyrkinyt olemaan nokkela vai loukkaava, mutta en minä ainakaan näe kuvaa yksinomaan sukupuolentutkimusta mollaavana. Stereotypiosta on aina revitty huumoria ja siinä ei ole mitään väärää.
<Rotorhead> Jörmä90 Sinä vastasit jo itsellesi. Jos tuosta tutkimuksesta ei ole mitään hyötyöä, niin silloinhan se on verorahojen tuhlaamista. Poikkeus on tietenkin jos tutkimukseen rahoittaa joku muu kuin veronmaksajat. Siinä siis vastaus ensimmäiseen kysymykseen. Omin sanoin en selitä, koska a. tässä ei riitä tila ja b. me molemmat voimme katsoa määritelmän nopeasti googlaamalla. Joten en ymmmärrä mitä lisäarvoa se toisi että tekisin tähän referaatin.
<Jörmä90> Rotorhead Okei, en tiedä. Vastaa nyt minulle.
<Rotorhead> Jörmä90 Älä väistä kysymystä esittämällä minulle kysymystä, jos et osaa vastata niin sen kun sanot suoraan. Sen jälkeen voidaan mennä muihin kysymyksiin.
<Jörmä90> Rotorhead Kerro minulle omin sanoin mitä sukupuolitutkimus on ja minkä takia se on verorahojen hukkaan heittämistä.
<Rotorhead> Jörmä90 En tiedä miten sinulle nuo kysymykset ovat niin vaikeita, mutta muille ne eivät ole. Ei me tarvita kokonaista tieteenalaa sukupuolia tutkimaan. Se on verorahojen hukkaan heittämistä. Sano yksikin hyöty mitä siitä on saatu?
<arsetu> aina yhtä koomista ku highlander lyö faktaa tiskiin ja linkit on aijaa. com:DDDD
<Jörmä90> Vimpat En ole puhunut tasa-arvosta mitään, vaan tuon kuvan typeryydestä. Se, että naiset hakeutuvat suhteessa enemmän muille aloille, on triviaali fakta. Mutta se asia mikä meitä oikeasti kiinnostaa, on että mistä tuo valintojen ero johtuu. Johtuuko se sitten tietyistä biologisista ja/tai kulttuurisista seikoista, sitä en tiedä, mutta se on se mikä meitä kiinnostaa. Ja tämän kuvan varsinaisena pointtina on lynkata sukupuolentutkimus, ikään kuin annetun informaation perusteella tällainen tuomio voitaisiin tehdä.
<Aradia> 2/2 pystyisivät keksimään mystisellä naisajattelulla ratkaisun ratkaisemattomiin ongelmiin.Nykyisen hokeman tausta-ajatus vaikuttaa olevan toive saada naisia hyväpalkkaisille STEM-aloille ja näin korjata miesten ja naisten palkkaeroja. Omasta mielestä hokeman pitäisi olla pikemminkin "Tekniikka tarvitsee fiksuja ihmisiä", jos se tosissaan sanottaisiin tekniikan aloja ajatellen.
<Aradia> Itseä tekniikan alalla olevana naisena on vähän ärsyttänyt hokema "naisia tarvitaan lisää tekniikan alalle", koska syyt tähän hokemaan jäävät vähän puolitiehen:1. "Kyllä naisetkin osaavat matikkaa, mutta he eivät vain luota itseensä ja päätyvät 'huonommalle alalle':(" Luonnontieteitä osaavat naiset aika usein hakevat lääkikseen. En pitäisi kovinkaan pahana häviönä.2. "Tekniikka tarvitsee monipuolista ajattelua, jota miehet eivät yksin voi tarjota" Mielestäni on misandriaa väittää, ettei mies kerta kaikkiaan pystyisi ajattelemaan kuin nainen. Myös on aika rohkeaa ajatella, että naiset 1/2
<Riskywombat> Sivari_ Pitäähän se nyt testata kuinka kauan menee miljoonaan miinukseen omin ansioin eikä ylläpidon antamana.
<Rotorhead> highlander100 Nuo kaikki kommenttit Halla-ahosta on asiayhteydestä irroitettuja. Esim. "Juutalaisten joukkomurha kiinnostaa minua historiallisena kuriositeettina yhtä paljon tai yhtä vähän kuin armenialaisten kansanmurha 1917, karjalaisten ja ukrainalaisten kansanmurha 30-luvun alussa ja tshetsheenien kansanmurha 1945 sekä alkaen vuodesta 1996. Mielestäni en ole yhtään perverssi. Mielestäni ne ovat perverssejä, jotka pitävät juutalaisen henkeä arvokkaampana kuin jonkun muun henkeä." Eli joko sinulla ei ole sisälukutaitoa tai olet VALEHTELIJA niin kuin olet aina ollut ja tulet olemaan
<Vimpat> Jörmä90 Hölömö. Kuva nimenomaan implikoi että naiset hakeutuu mieluummin muille aloille kuin noille STEM aloille (myös sinne sukupuolentutkimukseeen tai mikä lie). Tällä on hyvin vähän tekemistä tasa-arvon kanssa. Samalla tavalla valtaosa autonasentajista on miehiä ja valtaosa laitoshuoltajista naisia, vaikka molemmilla sukupuolilla on yhtäläiset mahdollisuudet opiskella molempiin ammatteihin. Se nimenomaan on tasa-arvoa, että molemmilla on oikeus valita, mikä kiinnostaa.
<GMonkey> highlander100 Vitun vesipää. Juu, nimittelen sua, kun kerran itse aloitit, runkkari.
<Sivari_> Huuhaalanderi se siellä huutelee. Kannattaa jättää sen kommentit arvostelematta, niin trolli kuolee aikanaan yksyyteen.
<Meikkirasia> Olen nainen ja hain aikoinaan opiskelemaan miehiselle tekniikan alalle. Pääsykokeissa kokeiden valvoja (mies) tuli kesken kokeen luokseni, vaati todistamaan henkilöllisyyteni ja vilkaistuaan ajokorttiani hän heitti sen pöydälle ja halveksuen ilmoitti, että en ole sama henkilö ja komensi minut ulos pääsykokeista. Ajokorttini kuva on juuri minun näköinen eikä hänellä ollut mitään oikeita syitä toimia noin. Otin yhteyttä rehtoriin asian vuoksi ja selvisi, että kyseisessä oppilaitoksessa ei ole ainuttakaan naisopiskelijaa. Asiasta aloitettiin tutkinta. En kuitenkaan halunnut hakea enää uudelleen.
<Kahjo-Kassler> Mä en oo kauheesti täälä yleensä kommentoinu mutta vaikuttaa kovasti siltä että toi highlander100 on tosi usein oikeessa, mutta kun siitä ei tykätä niin se saa aina nega peukkuja, ja moni ymmärtää sen tahalleen väärin tai sit ei oikeesti ymmärrä pointtia ku ei näe syvemmälle. Tosi moni on semmosia ettei ne osaa oikein erottaa kärjistuksiä siitä miten asiat noin yleensä on. Kärjistys on tosi usein vastakohta sille miten asiat oikeesti on, vähä niinku jos monet romaanit varastaa niin on eri asia et kaikki varastaa. Pidettäis ny maltti ja tolkku asiois nii olis rehellisempää.
<highlander100> GMonkey Kysy tollo asiaa suoraan Anna Kontulalta, en minä ole hän, hiton pönttöpää. Toki olisit voinut googlata, ja saada oivallisne vastauksen, mutta toki epäilen, ettet edes ymmärrä sen pointtia: Anna Kontula:"Kommunismi aatteena on vastuussa näistä yhtä vähän kuin kapitalismi aatteena tai kristinusko olisivat vastuussa Suomen vuoden 1918 kansanmurhasta.Ihmiset, järjestelmät ja luonto voivat tappaa. Aatteet eivät tapa ketään."
<highlander100> GMonkey Saattaa olla totta juuri sinun alallasi, että se alasi EI kiinnosta naisia. Silloin se vääristää koko kuvaa. Itse olen suuressa globaalissa yrityksessä töissä, joka voidaan "luokitella" miehiseksi alaksi, mutta meillä on silti runsaasti päteviä ammattimaisia naisia johdossa, kentällä, kaikilla tasoilla.
<highlander100> Raakamunakas Tosissani väitän, tollo. Tuo postaus on tyypillistä persuilua. Lähetetään YKSI kärjistävä pilailukuva, ja sen jälkeen hurrataan, että just noinhan se on!! Jee, tulihan SE sieltä! Just noin se on! Ei ole. Joku putkinäköinen nainen voi omassa kärjistyksessään noin julistaa, mitä nuo naiset kuvassa tekevät, mutta ehdottomasti suurin osa EI. Persujen kapea pullomaailma on juuri tällainen: kun yksi pilakuva resonoi heidän maailmankuvan kanssa, on se välittömästi globaali absoluuttinen fakta. Analogia asiasta: musta mies raiskaa = mustat miehet ovat raiskaajia, kaikki.
<ankke> Jörmä90 Pohjoismaissa on vissiin suuremmat sukupuolijakaumat näiden stem alojen suhteen kuin esim. Meksikossa. Jordan Peterson puhuu tästä paljon. Ilmeisesti kun yhteiskunta edistyy hyvinvoinnissa ja tasa-arvossa pidemmälle, niin kuilu miesten ja naisten ammateissa kasvaa suuremmaksi. Tämä johtuu siitä, että ihmiset saavat oikeasti valita niitä ammatteja joista tykkäävät. Se vaan tuntuu olevan niin, että naiset ovat keskimäärin enemmän kiinnostuneita ihmisistä ja miehet esineistä ja asioista.
<Kanakotka> Se menee kyllä aivan tarkalleen näin. Kymmenisen tuttua juuri jenkeistä jotka on viimeisen kymmenen vuoden sisään läpäissyt yliopiston. Juuri women's studies/gender studies naiset vinkuvat siitä, että STEM puolella on liian vähän naisia, sitten kun kysytään vinkujilta miksi ei itse sitten valinnut sitä, niin vastaus on joko "fuck you" tai "it was too hard". Mitä helvettiä nämä vatipäät tekevät edes yliopistossa jos johonkin haluamaansa alaan hakeutuminen on liian vaikeaa?
<Jörmä90> retu999 Mitäs tuo alempi kuvasarja sitten implikoi? Mutta. En itse asiassa edes täysin tajunnut kuinka typerä tuo kuvasarja on. Kuvasarjan väite on osin hevonpaskaa ja niiltä osin kuin se on totta, se on täysin triviaalisti totta. Hevonpaskaa: naiset valitsevat kaikki sukupuolentutkimuksen. Triviaalia: miehiä on enemmän STEMissä, jokainen voi tämän tarkistaa. Tämä on myös yhtäpitävää sen kanssa, että naiset siis valitsevat muita aloja enemmän. Vähän sama kuin sanoisin, että Pekka sai kalan koska hänellä on saavissa kala. Mistä valintojen ero johtuu, se olisi mielenkiintoista selvittää.
<GMonkey> highlander100 Mikseivät kommunistit (kuten Anna Kontula) ole avoimesti irtisanoutuneet kommunismin seurauksena tehdyistä hirmuteoista? Kommunismin takia on maailmassa tapettu enemmän ihmisiä kuin kansallissosialismin, mutta silti niitä kommareita vain hallituspuolueissa pällistelee.
<bakmani> Vaikka jostain syystä kaikki olisi hyvin, niin kyllä valittajat aina jostain keksii marisemisen aihetta.
<retu999> Jörmä90 Pointti ei varmaankaan ole siinä, että STEM-alojen sukupuolijakauma olisi vinoutunut sen takia, että naiset valitsevat sukupuolentutkimuksen, vaan se että kuvan naisoletettu väittää sen jakauman johtuvan aivan aivan jostain muusta, kun mistä se oikeasti johtuu (ja syitähän on monia).
<Hattori Hanzo> Pettämätön Logiikka, https://www.youtube.com/watch?v=E_bm0LY2gHo&t=250s
<Jörmä90> Raakamunakas No laitapa linkkiä tutkimuksiin, jotka osoittavat että sukupuolijakauma STEM-aloilla on vinoutunut koska naiset valitsevat alakseen sukupuolentutkimuksen kuten kuvassa. Ei taida ihan niin mennä.
<Raakamunakas> highlander100 <- ihan tosissasko väität, että tässä kuvassa ei ole mitään todellisuuspohjaa? Siis ihan oikeastikko? Miten helvetissä voi olla aivot noin vitun solmussa kuin sinulla?
<sattanen> Shakkimatti. Hyvin pelattu.
<Hugaali> Miksi juuri scanning transmission electron microscopyyn tarvitaan lisää naisia? Onko läpivalaisu- ja pyyhkäisyelektronimikroskooppien käyttäjissä riittävästi naisia, mutta he eivät osaa tai saa käyttää pyyhkäiseviä läpivalaisuelektronimikroskooppeja?
<highlander100> Haha, tuollaiset jensketut joutuu laittelemaan vitsinä kuvia ilman todellisuuspohjaa, toisin kuin nämä, jotka ovat ihkaa faktaa: aijaa.com/oZIzlT & aijaa.com/LSi1tT & aijaa.com/EpzXBQ
<Darg-83> GMonkey Sama IT-alalla. Menet mihin tahansa IT-koulutuksen hakutilaisuuteen, siellä miehiä on 80% ja monissa haastatteluissa erikseen sanotaan, että meillä koitetaan saada 50/50 sukupuolijakauma. Avoimesti myönnetään, että ollaan seksistejä miehiä kohtaan, koska naisia hakee niin vähän. Tämä johtaa siihen, että huonoimmatkin naishakijat pääsevät alalle halutessaan, mutta miehien pitää olla oikeasti hyviä myös haastatteluissa. Työpaikoilla sitten kehutaan sillä, että kuinka monta naista kyseisessä paikassa sattuu olemaan, ihan niin kuin se tekisi heidän koodistaan jotenkin parempaa.
<GMonkey> Tämä on niin totta. Olen "STEM" alalla, missä saa (joutuu) matkustelemaan PALJON. Tutut naiset aina huokailee, että "mä olen niin kade tuosta sun työstä, kun saat matkustaa." No, tervetuloa näihin hommiin vain. Varmasti pärjäis näissä hommissa, siinä missä miehetkin. Palkka kohtuullisen hyvä ja saisi matkustella. Vaan eipä ole naisia näkynyt.
Uusimmat profiilikuvat
Foorumilla tapahtuu