Lähettäjä:

Ylen äänestys
Kun ei saada haluttua tulosta, poistetaan vaihtoehtoja
Lähettäjä:
Paddington
Otsikko: Ylen äänestys
Kuvaus: Kun ei saada haluttua tulosta, poistetaan vaihtoehtoja
Hakusanat: yle, äänestys, maahanmuutto, vilppi,
ILMOITA ASIATON SISÄLTÖ
Valitse mielestäsi parhaiten kuvaava ilmoitus mediatiedostosta.
Syy
repostMediaId
Lyhyt selvitys
600
Kommentti ei liity mediaan
Eniten ääniä saaneet kommentit
Aika: 2013-08-01 02:13:59
+45233
<Pjumppari>
Tapasin joskus mamun kuopiossa puistossa. Istuin siellä, nautin vapaa päivästä ja join olutta. Tämä mamu tuli siihen ja alkoi selittämään todella huonolla suomella, miten minä olen ihan tyhmä kun käyn töissä. Kuulemma jos olet mamu, saat parisen tonnia/kk tekemättä mitään, Hän vielä kertoi, kuinka koko hänen suku on muuttamassa tänne, kun rahaa saa niin paljon tekemättä yhtikäs mitään. Paras oli, kun kyseinen nigeriasta kotoisin oleva mies sanoi, että hän kertoo kaikille joita tuntee, miten helpolla tässä maassa saa rahaa. Tämän jälkeen hän yritti pummia tupakkaa minulta.
Aika: 2013-08-01 01:12:38
+29420
<Narego>
2009, ajakohtainen silti, enkä edes kuseta
Aika: 2013-08-01 01:19:46
+2302
<ruskapunkku>
http://24.media.tumblr.com/tumblr_mcradsCvzZ1qi5anqo1_500.jpg
Aika: 2013-08-01 06:59:47
+143455
<Valkoinenkuolema>
Yle ... tuo punaisen aatteen bunkkeri ja poliittisten palkkiovirkojen kehto.
Aika: 2013-08-01 22:11:45
+1542
<juppikäpy>
Ai yle neutraali.. heh heh muistaakos kukaan miten esim. persuihin suhtauduttiin ennen sitä ns jytky paskaa :D ei kovin neutraalia. se yle:n niistä persuista silloin luoma kuva leimaa puoluetta edelleen. yllä oleva kuva on erinomainen esimerkki ylen tavasta olla puolueeton. kyllähän nyt rasisti halla-ahon kuumottava blogi kirjoittelu on huomattavasti vakavampaa uutis materiaalia, kuin esimerkiksi pääkaupunkiseudulla tehdyt raiskaukset.
Kommentit (54)
Piilota OFF-Topic keskustelu
<iCePerry> Ihme hinku ylellä kokoajan nostaa mamuja ylöspäin? Tänään tuli yleltä uutinen otsikolla : "Ei romani kuitenkaan jaksa opiskella koko kolmea vuotta", vaikka otsikko hämää niin tuolla koitetaan promottaa romaneita paremmiksi. googlettakaa tuo.
<Keskiyönluoja> /kuva/Yle sensuroi/60141
<danz> Vissiin rasialaiset helsingistä ku ei oulussa paljon mamut oo ongelma
<juppikäpy> Amol totta kyllä kaikista muista kansalais aloiteista, jotka ovat noin lähellä toteutumista on yleltä tiedotettu vähintään iltauutisissa ja ajankohtaisohjelmissa. esim. sukupuoli neutraali avioliittolaki aloite ja se tekijänoikeus juttu.
<itseriittoinenpasko> onneksi uusi, fiksumpi sukupolvi on varttumassa. nimittäin se, joka on nähnyt omin silmin moku-ihannoinnin negatiiviset seuraukset.
<Amol> Ei kyllä ole yle ainut media joka sensuroi, oletteko kuulleet esim tästä aloitteesta? https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
<Paska-Ankka> poppanaattoriParin tonnin tulot ei ole mahdottomuus, varsinkaan jos on lapsia. Mukavaa elintasoa ei sossun asiakkaalle kuitenkaan tuo suuret tulot vaan pienet menot, sillä juuri mitään ei tarvitse maksaa itse, jos ei tahdo. Helsingissä sosiaalivirasto maksaa asiakkailleen kokonaan tai osittain esim. vuokran, sähkön jne. Rahaa voi anoa erillisanomuksella vaikka lomamatkaan ja näitä on myös myönnetty. Läpimeno riippuu kauniista tarinasta ja tiskin takana istuvasta hyväsydämisestä virkailijasta. Tunnen muutaman näistä virkailijoista ja heidän tarinat paperilla saisi Sonera-kirjan kalpenemaan.
<juppikäpy> Ai yle neutraali.. heh heh muistaakos kukaan miten esim. persuihin suhtauduttiin ennen sitä ns jytky paskaa :D ei kovin neutraalia. se yle:n niistä persuista silloin luoma kuva leimaa puoluetta edelleen. yllä oleva kuva on erinomainen esimerkki ylen tavasta olla puolueeton. kyllähän nyt rasisti halla-ahon kuumottava blogi kirjoittelu on huomattavasti vakavampaa uutis materiaalia, kuin esimerkiksi pääkaupunkiseudulla tehdyt raiskaukset.
<Paskalenkkari> Anteeks vaan mutta eiks teistä kukaan oikeesti kato Ylen ohjelmia? Kyl niist ajankohtasista kakkosista ja sen sellasista löytyy aika kriittistäkin juttua maahanmuuttoa/pakolaisuutta vastaan. Kuitenkin Yle pyrkii olemaan neutraali ja saamaan katsoojan muodostamaan oman mielipiteensä.
<marjapiiras> Kun ei saa sanoa "pakolainen / turvapaikanhakija teki sitä tai tätä" siirrytään käyttämään sanaa / kiertoilmaisua maahanmuuttaja tai mamu. Ja samalla niputetaan pakolaisten / turvapaikanhakijoiden mukaan kaikki muutkin Suomeen muuttaneet ... olitpa sitten EU:n sisältä korkeasti koulutettu asiantuntija tai kommenteissakin viitattu rikollinen pakolainen.
<Excobet> on ihan turha sanoa, että saadaan EU:lta enemmän tukia, ku mamut maksaa meille. Se aineeton hinta, ku niitä on täällä loisimassa ja maisemaa rumentamassa on paljon kalliimpi.
<M_1_cho> yle pitäisi lopettaa, enkä tarkoita pelkästään tätä kuvaa
<Paskalenkkari> muut kuntalaiset). Tämän lisäksi pakolaine non oikeutettu muuttoavustukseen joka on kaksinkertainen toimeentulotuki, korotus 200 e/perheenjäsen. Pakolainen tullessaan kuumalta alueelta on oikeutettu myös talvivaatetustukeen. Nämä faktokoja.
<Paskalenkkari> maahanmuuttaja: Suomeen "vapaaehtoisesti" muuttanut henkilö, esim. työn tai avioliiton perässä. Näistä afrikkalaisperäisiä on 7 %, n. 66 % länsimaalaisia. Maahanmuutton menot olivat Suomen julksilelle taloudelle vuonna 2011 pienemmät kuin tulot. Pakolaiset ja turvapaikanhakijat lasketaan maahanmuuttajiin. Suurin osa maahanmuuttajista elättää itsensä työllä/kotiäitinä. Pakolaiset ja turvapaikanhakijat ovat niitä jotka saavat suurempia tukia. Vuosittaisista pakolaisista suurin osa,n. 700 , on YK:n kiintiöpakolaisia. Pakolainen tulessaan Suomeen siirtyy kunnan jäseneksi ( saa samoja tukia kuin
<HydrA> Jos tää on aito niin aika hyvä osoitus aiheesta miten media yrittää muokata yleistä mielipidettä. Tosin kuka kaiken purematta nielee jos on edes hieman järkeä päässä.
<Neponen2012> FernandoSolo Juurikin näin.
<FernandoSolo> Ensisijaisesti minusta on kuitenkin väärää järjestelmän väärinkäyttö, esimerkiksi rikollisten kohdalla. En näe mitään syytä miksi meidän tulisi majoittaa vankiloihin muualta tulevat rikolliset, erityisesti ihmiset jotka tänne hyvällä tahdolla alun perin otettu. Suvaitsevaisuus on asia mitä suomalaisilta herkästi puuttuu. Olisi tärkeää oppia tuntemaan ja ymmärtämään erilaisia ihmisiä ja näiden lähtökohtia, väärää tässä kuitenkin on ensisijainen vaatimus jossa meidän on muututtava ja sopeuduttava koska meidän on oltava suvaitsevaisia. Maassa maan tavalla, muita kultuureita syrjimättä/suosimatta.
<FernandoSolo> Neponen2012 Järjestelmä on mätä sitä ei käy kieltäminen ja nimenomaisesti se pitäisi saada kuntoon ensimmäisenä. Tässä tulee vastaan se, että koko paskaa pyörittää byrokraatit, osa näistä on virkaintoisia, toiset lepsuja ja osa ei välitä lainkaan. Tästä nähdään uutisissa silloin tällöin milloinka ihminen jolla olisi perusteet jäädä käännytetään ja toisinpäin, riippuen täysin käsittelijästä. Kaikkien pois käännyttäminen ei ole vastaus, eikä myöskään kaikkien vastaanottaminen, kuten kaikessa tasapainon löytäminen olisi tärkeää. Ketä autetaan ja missä on myös tärkeää.
<stupidmansuit> Voittaako rakkaus vihan: https://www.youtube.com/watch?v=uLEYUCPQzpo
<Neponen2012> FernandoSolo Kyllä, asiaa puhut. Moni vaan tuppaa katsomaan tätäkin asiaa vain yhdestä suunnasta. Totta on, että rikolliset yksilöt tulee tuomita. Mutta onko ongelmaan ratkaisu se, että otetaan kokoajan lisää maahanmuuttajia tekemättä systeemiin muutoksia vai se, että lähetetään kaikki kotiinsa, eikä auteta ketään? Kumpikin ovat yhtä tyhmiä ideoita ja niiden kannattajat melko yksinkertaisia.
<FernandoSolo> Suvaitsevaisuus ja ymmärrys on yksi asia, mutta kaikkea ei tarvitse kyllä hyväksyä. Suomessakin ylimitoitetun maahanmuutto/pakolaisten tukeminen herkästi poikii juuri sitä elintasopakolaisuutta. Totta kuitenkin on että maahanmuuttajat ja pakolaiset tulisi perehdyttää paremmin suomalaiseen kulttuuriin. Kyseinen kuitenkin voi olla vaikeaa. Kuitenkin mitä taas tulee rikolliseen toimintaan pakolaisten/maahanmuuttajien osalta pitäisi olla vakavammissa rikosnimikkeissä nollatoleranssi, se että on erilainen kulttuuri ei ole mikään lieventä asianhaara. Takaisin kotimaahansa ne tulisi palauttaa.
<Neponen2012> Thefe Tai olettaen siis, että ihonvärisi on melko vaalea.
<Neponen2012> Thefe Et, vaan kuuluisit samaan porukkaan kuin muutkin maan miehet. Sinua ei juurikaan noteerattaisi. Paitsi rasismia saattaisit kohdata ihonvärisi perusteella.
<sdnoobsd> 101%?
<Thefe> Itse ajattelin muuttaa Somaliaan ja kohdella naisia ala-arvoisesti ja raiskailla niitä ympäriinsä. Saan varmasti muhkean vastaanoton!
<Neponen2012> NekoJeremy Lue tuo viimeinen viestini. Jonkun tulisi ottaa vastuu maahanmuuttajien "uudelleenkouluttamisesta".
<Neponen2012> ja välttävät varmasti kaiken kulttuurivaikutuksen. Mutta missäs se vika sitten? Yksilöissä? Vai olisko sittenkin järjestelyissä, joissa tämä maahanmuuttaja viskataan Suomeen ilman minkäänmoista kunnon perehdytystä? Ja jos vielä taaemmas mennään, niin voidaan alkaa tarkastelemaan näitä maita, joista maahanmuuttajia tulee. Kuka ryhtyy muuttamaan heidän virheellistä kulttuuriansa, jotta saadaan suomeen vain kunnon kansalaisia? Sitä en sulata, että ei ollenkaan auteta sotaan tai kriisiin jääneitä. Kyllähän suomestakin suorastaan rynni sotalapsia ruotsiin.
<NekoJeremy> Neponen2012, sehän siinä onkin ja sitten kun ko. henkilöt ovat niitä oman maan ja kulttuurin kasvattamia niin mitä veikkaat, montako sukupolvea ehtii mennä täällä suomessa ennekuin ne vatipäät tajuaa miten "hyvinvointi" yhteiskunnassa oikeasti kannattaa toimia eikä tehä niinkun huvittaa vaan, joku roti toimintaan.
<Neponen2012> vain poimitaan parhaat. Samalla voidaan leikkiä jotain pompottelupelejä "Tule tänne, mene tonne, tilaa mulle drinkki, pidä mun laukkuu, vahdi tätä, nyt mä meenkin, moi!". Sitten on niitä, jotka kieriskelevät jo sylissä ja limat vaihtuvat, mutta tosipaikan melkein koittaessa "Sori, mun täytyy mennä" "Emmä sittenkään". Luuletteko, että jostain Afrikan maasta tuleva, jossa naisen arvo on lantakasan arvoinen, ymmärtää tuota pelleilyä. Siellä mies määrää aika paljon enemmän ja ei näitä Suomen arvoja välttämättä ihan hetkessä ymmärrä. Etenkin, kun tuppaavat vielä asumaan kommuuneissa
<Neponen2012> Ottakaa nyt hyvät ihmiset se järki käteen. Kovasti näistä kommenteista heijastuu se, että porukka luulee ulkomailta tulevien sotaa tai kriisiä pakenevien ihmisten olevan jotenkin synnynnäisesti pahoja. Sekaisin ne nyt vaan on, ihan hemmetin sekaisin. Ja sitten niiden kasvatus. Ne kasvatetaan oman kulttuurinsa mukaisesti jolloin eivät kasitä kaikkia asioita, joita täällä meillä tapahtuu. Esimerkiksi niistä raiskauksista. En todellakaan puolustele rikosta, mutta annan teille näkökulman asiaan. Suomessa yöelämä on täysin naisten hallitsemaa. Miehet painelevat naisten perässä lampaina ja niistä
<pakkopulla7> Eikä suomi ole korruptoitunut maa ollenkaan.
<poppanaattori> Pjumppari, paskapuhetta mutta en usko. Esimerkiksi tuo pari tonnia on semmoinen setti mitä isäm maam puollustajat ovat lainanneet jatkuvasti, tietämättä että alkuperäinen lähde puhui kokonaisen mamu-perheen saamista tuista eikä yksittäisen tyypin. Sitten on kuitenkin pakolaiset jotka saavatkin tietääkseni aika rutosti rahaa mutta sen maksaa tietääkseni EU.
<wibii> Ja jostain kumman syystä tästä ei sitten noussu skandaalia esim muussa mediassa. Ne on juonessa mukana
<MrFiufaufou> Mahdotonta, propagandaa, ei suomessa!!!
<ochito> joku somali tms halus ryöstää mut viime viikolla kalliossa, mä vaan naurahdin ja sanoin että lompakossa on 1e, tilillä ehkä 5e ja puhelin on paska mut jos se haluu ryöstää mut niin siitä vaan. mä kyllä sitten pistän tappelun pystyyn ja vaikka puren kaulavaltimon auki tarvittaessa. se sitten vaan käveli pois.
<Valkoinenkuolema> Yle ... tuo punaisen aatteen bunkkeri ja poliittisten palkkiovirkojen kehto.
<Nokipannukahvi> ei hemmetti! olen aina tiennyt että yle ei ole mikään puolueeton media, kyllä siellä sitä propagandaa myös esiintyy.
<Antero_699> on lottovoitto syntyä suomeen, jos olet nekku
<Horna-> hieno repost
<Pjumppari> Tapasin joskus mamun kuopiossa puistossa. Istuin siellä, nautin vapaa päivästä ja join olutta. Tämä mamu tuli siihen ja alkoi selittämään todella huonolla suomella, miten minä olen ihan tyhmä kun käyn töissä. Kuulemma jos olet mamu, saat parisen tonnia/kk tekemättä mitään, Hän vielä kertoi, kuinka koko hänen suku on muuttamassa tänne, kun rahaa saa niin paljon tekemättä yhtikäs mitään. Paras oli, kun kyseinen nigeriasta kotoisin oleva mies sanoi, että hän kertoo kaikille joita tuntee, miten helpolla tässä maassa saa rahaa. Tämän jälkeen hän yritti pummia tupakkaa minulta.
<nonactiveanymore> jekkukakka , ei ton äänestyksen ole tarkoitus "vaikuttaa" kuvan tarkoitus on osoittaa yhä jatkuvaa mamutusta etenkin ylen toimesta minne maksetaan veroa....
<Jekkukakka> Ja olisko tuo äänestys vaikuttanut mihinkään,vaikka olisikin säilynyt. Ei...
<enaiojulkaistamitään> ei-rasistisena henkilönä sanon että tuo ei ole rasismia nähnytkään. Ihan oikeesti
<ruskapunkku> ei vittu jätkän oon nero
<ruskapunkku> http://24.media.tumblr.com/tumblr_mcradsCvzZ1qi5anqo1_500.jpg
<asdkek123> ruskapunkku http://(...)/
<Visud> ruskapunkku Paina sitä "view original image" niin saat simppelin ja lyhyen urlin. Ainakin tässä tapauksessa
<ruskapunkku> mitä sää höpäjät:D mitä se semmonen on
<asdkek123> ruskapunkku <- URL lyhentämistä ei voi käyttää siis?
<ruskapunkku> http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://24.media.tumblr.com/tumblr_mcradsCvzZ1qi5anqo1_500.jpg&imgrefurl=http://www.tumblr.com/tagged/jumalauta&h=391&w=401&sz=54&tbnid=zVnesNRbb4OpMM:&tbnh=90&tbnw=92&zoom=1&usg=__ndD0Y6C_3KLMdkGoT06NLIhb_pQ=&docid=gvZ_-xTSY4WLWM&sa=X&ei=Bo35UfLdHcnQ4QTj5IGoDw&ved=0CDAQ9QEwAA&dur=388
<Narego> 2009, ajakohtainen silti, enkä edes kuseta
<omarmouhammed> Oikkeasti mä en ymmärrän rasisti suomia
<omarmouhammed> Mina olla huva tyota tekeva mies
<nuke dukem> Ei saatanan saatana...
Uusimmat profiilikuvat
Foorumilla tapahtuu