Lähettäjä:

Vegaanimakkaran paistamista
ILMOITA ASIATON SISÄLTÖ
Valitse mielestäsi parhaiten kuvaava ilmoitus mediatiedostosta.
Syy
repostMediaId
Lyhyt selvitys
1
Rasiatuben haku on ollut rikki määrittelemättömän ajan verran. Haku on korjattu nyt.
Lähettäjä:
Syy
repostMediaId
Lyhyt selvitys
600
Kommentti ei liity mediaan
Eniten ääniä saaneet kommentit
Aika: 2017-12-25 14:13:09
+20052
<t9ont> +5 RR
Makoilen samalla sängyllä ku vuos sitte, samassa mökissä ku vuos sitte. Sama puhelin kädessä ku vuos sitte. Vatta yhtä turvonneena kinkusta ku vuos sitte. Rasia vaa on aika lailla paskempi ku vuos sitte.
Aika: 2017-12-25 16:10:48
+12852
<HenkkaLive> +5 RR
Ilmanen ruoka on aina ilmasta ruokaa. Kyllä minä ainakin olisin maistanut ja sen jälkeen työntäny saunan pesään jos olis ollu paskaa. Jotkut kasvisruuat on melko hyviäkin itseasiassa
Aika: 2017-12-25 16:43:32
+8233
<rautahuilu> +5 RR
Jos jokin on syntiä niin ruoan tuhlaus.
Aika: 2017-12-25 23:34:46
+4646
<valtakunta> +5 RR
Tollasia kasvismakkaroita en vaan ymmärrä. Ollaan lihansyöntiä vastaan, mutta silti safkan pitäisi näyttää, tuntua ja maistua liharuoalta. Siis ei kasvistuotteissa ole mitään vikaa. Mutta salaatti salaattina ja liha lihana.
Aika: 2017-12-26 17:24:25
+16892
<Balrog> +5 RR
valtakunta Lihansyöntiä vastaan ollaan eettisten ja ympäristöllisten syiden takia, ei maun tai 'lihauden' vuoksi. Ei tässä ole mitään epäloogista että ei halua eläimiä tapettavan, mutta tykkää kuitenkin makkarasta -> tekee valinnan olla syömättä lihaa, mutta korvaa sen tommosella vähän niin kuin melkein samalla asialla. Itse syön lihaa, koska se maistuu perkeleen hyvältä, mutta ymmärrän täysin miksi porukka ei syö. Tehotuotettu liha on aika sairas ja epäluonnollinen juttu jos sitä ajattelee.
Kommentit (44)
Piilota OFF-Topic keskustelu
<toukkis> valtakunta kun alat kasvissyöjäksi niin samalla loppuu halu vaikkapa istua iltanuotiolla paistamassa makkaraa tikun nokassa? Totta kai näitä lihan kaltaisia tuotteita kehitetään, koska ei se nyt varmaan maailman helpoin asia ole lihansyöntiä lopettaa ja todella moni niitä haluaa siksi kokeilla.
<Broken Butterfly> Kreh kjäh köh kylä tosimmiähem lihhaa pittää syärä ;)
<Kapa53> valtakunta vähän eri mieltä. Yksi hyvä keino vähentää lihansyöntiä on keksiä sille korvaavia, samanmakuisia tuotteita. Olen täysi lihanvetäjä edelleen, mutta mikään, ei mikään ole niin kuluttavaa, ympäristöä raiskaavaa ja maaperää pilaavaa sekä sademetsiä tuhoavaa kuin lihatuotanto.
<april7> Onko tää nyt sitä nyhtökauraa, vai nyhtökuraa?
<kuppazki> Maistoin tuota. Ekan suullisen jälkeen lensi roskiin. Oli aika kamalan makuista.
<timpezon76> Ennakkoluulot jyllää. Tuollaiset ihmiset ei elämässä pärjää jos joka asiaan on mielipide valmiiksi.
<Jiusonium> rautahuilu onneksi tässä tuhlattiinkin vaan vegaanimakkaraa.
<Kari Kakkonen> Jos en ymmärrä niin pelkään ja tuhoan sen. Suomi-junttius taas voimissaan.Suosittelen kaikkia kokeilemaan erilaisia ruokia ja en nyt tarkoita pelkästään kasvisruokia vaan jotain muuta sen ainaisen jauhelihan ja keitettyjen perunoiden sijaan. Saatat kokea jotain uutta. Toki jos uusi ja kokemukset ovat liian pelottavia tai olet peräkammarin poika niin jätä ihmeessä välistä.
<testo_jolle> Tästäkin videosta on jo aikaa...
<testo_jolle> rautahuilu Onneks tuo ei ole ruokaa.
<Sir Fortesque> Teki mitä piti
<Pakko Ottaa> valtakunta Kyllä suurin osa kasvissyöjistä tykkää lihasta, mutta ei halua että eläimet kärsivät tms. Siksi nämä makkarat on hyvä vaihtoehto lihalle. Ei kaikki ole niin mustavalkoista kun luulet.
<Kanakotka> rautahuilu Onneksi ei ollut ruokaa vaan vegaanimössöä.
<torakka88> t9ont Internetistä haetut kuvat muuttaa kommenttien sisältöä tai terminologiaa? Vai oliko tämän todistuksen tarkoitus osoittaa että lähettäjä ei vastaa kuvien tasoa? Lähetys nappuloita kun on 2. Media ja Kommentti. Tietorasia: PR Brändäys/Imago: Jos väistää kritiikkiä kannattaa se tehdä kontekstissa joka oli käsittelyssä tai menetelmällä jolla konteksti ei jää vastaanottajan määriteltäväksi.
<MizoB> valtakunta, en ole itse kasvissyöjä, mutta kyllä se mun järkeen menee että voi eettisesti vastustaa teholihataloutta ja silti tykätä lihan mausta. Miksi asioiden pitää olla sinulle mustavalkoisia?
<Theggis> Noi on oikeastaan yllättävän kestettäviä tollaseks lihankorvikevegaanipelleilyks, mut ei ne kyllä hyviä ole. Jos haluaa olla vegaani ja saada tarpeeksi proteiinia, niin itse suosittelen kyllä proteiinipitoisia kasveja ihan alkuperäismuodossaan. Niin kuin vaikka papuja. Paljon parempaa kuin nämä kaikki "vegaanimakkarat" ja "nyhtökaurat".
<Railoe> He he he..siinä onki ÄIJÄ kun ei edes maista...he he he...lähdenpä hirvipeijaisille he he he...esson kautta...he he he
<t9ont> torakka88 Niin no jos sä katot tota mun medianläheryshistoriaa, niin huomaat, että lähettelen vaan laatua. Ei niitä kuvia tosiaan paljoa ole, mutta taitaa vähimmillään olla 4,4 tähtee.
<Jonttujj> tunteroinen
<madeleine> valtakunta Niin no en tiedä voiko kaupan halvimpia grillimakkaroita sanoa sen enempää oikeaksi liharuoaksi. Perus makkarat ovat kumminkin pitkällä prosessoitua teollistaruokaa ja täynnä kaiken maailman E-aineita. Jossain Pirkka Grillimakkaroissa lihapitoisuus on vain 11%. Ihan hyvin minusta grillimakkaroiden lihamäärä voitaisiin korvata jollain kasvisperäisellä ainesosalla, jos maku ei vaan siitä kärsisi. Mieluummin kun lihasta tehdään ruokaa, se on jotain lihaksi tunnistettavaa ruokaa.
<MrFiufaufou> HenkkaLive Maistelin pari kk sitten ekaa kertaa kasvis"lihapiirakkaa", yllättävän hyvää oli todellakin. Vaikka tietenkin se lihaisa täyteläisyys puuttuikin.
<Balrog> valtakunta Lihansyöntiä vastaan ollaan eettisten ja ympäristöllisten syiden takia, ei maun tai 'lihauden' vuoksi. Ei tässä ole mitään epäloogista että ei halua eläimiä tapettavan, mutta tykkää kuitenkin makkarasta -> tekee valinnan olla syömättä lihaa, mutta korvaa sen tommosella vähän niin kuin melkein samalla asialla. Itse syön lihaa, koska se maistuu perkeleen hyvältä, mutta ymmärrän täysin miksi porukka ei syö. Tehotuotettu liha on aika sairas ja epäluonnollinen juttu jos sitä ajattelee.
<tuuhee> fretkillr Eikös niille se liha maistu ihan käsin vatkatun "pirtelön" kera ja sitä lihaa lainataan muilta, tosin hieman taitaa mennä vain maistelun puolelle.
<mika79> Kasvismakkara ja tekokikkeli-->en ymmärrä..olis sitte ilman kun ei aito kelpaa prkl
<pallislollis> valtakunta kannattaa ottaa huomioon se, että lihansyönti on yks suurimpia riskejä ihmiskunnalle, kato vaikka cowspiracy. Liha on vitun hyvää ni en ihmettele yhtään, että koitetaan saaha mahdollisimman samanmakusta mutta ei samaa damagee maapalloo kohtaan. semi yksinkertanen juttu eikövain ? Video oli " heheh " kamaa, ilimanen ruoka o ilimasta.
<WremahThD> HenkkaLive Einekset ovat muutenkin ihan kauheaa räpellystä, niin vielä joku kasvisversio tästä niin ei hirveästi toivoa nostata :D
<jani1609> Valtakunta, jos mietit kasvissyönnin syitä, ei ne yleensä ole ruma ulkonäkö, paha maku ja inhottava koostumus?
<valtakunta> Tollasia kasvismakkaroita en vaan ymmärrä. Ollaan lihansyöntiä vastaan, mutta silti safkan pitäisi näyttää, tuntua ja maistua liharuoalta. Siis ei kasvistuotteissa ole mitään vikaa. Mutta salaatti salaattina ja liha lihana.
<siLtzi> Wickerman tehään vaa XDD vittu ope varmaan rageaa :D ja saahaan jälkkää :D
<Pertsap54> Vitun persereikä.
<VeikkoVälikäsi> Olen syönyt tosi hyviä kasvisruokia joten ei siinä mitään, useita vegaani-tyttöjä mieluusti hieman tökkisin lihatikullani eikä siinä mitään mutta en minä tahdo olla niin rajoittunut etten lihaa söisi.
<MösjööTipsu> Joillaki on ihme stereotypiat ja vastustus vegaaniruokia kohtaan. Onko se nyt niin pahaa, jos toiset syö eri tavalla. Onhan tuosta buumista ollu juur niille erikoisruokavalion omaaville varmasti kivaa apua, kun on saanut vähän valikoimaa enemmän. Maailmaahan noil jutuil ei pelasteta, tai eläinten oikeudet ei sillä tavalla parane. Et jos unohdetaan se, niin näkisin et toi vegaanitouhu on sellanen fanaattinen harrastus joillekki. Mä harrastan palloilulajeja, toiset on vegaaneja. Se on heijän juttus. Ja toki löytyy urheilun saralta niitä, jotka haukkuu toisten harrastuksia paskoiks.
<Wickerman> siLtzi :D ku koulut alkaa ni tehäänkö taas sillai tyhmästi et näytetää kikkelii meiän opelle? XDD
<torakka88> t9ont hyvä että kannat kortesi kekoon jotta voidaan korjata tilanne hyvässä yhteishengessä tai sitten voi vaatia valmista ja pilata sen koska ei kiinnosta mutta ei oo muutakaan minne mennä. Siitä on hyvät yhteisöt tehty. Ite tähän sanon vain että: Lampaat!. Loppu.
<fretkillr> vain homo ei ota liha suuhuun!
<rautahuilu> Jos jokin on syntiä niin ruoan tuhlaus.
<mikita> Lämmitetäänkö siinä käyräsaaren saunan kiuasta?
<HenkkaLive> Ilmanen ruoka on aina ilmasta ruokaa. Kyllä minä ainakin olisin maistanut ja sen jälkeen työntäny saunan pesään jos olis ollu paskaa. Jotkut kasvisruuat on melko hyviäkin itseasiassa
<Garbanzo> Taas tuli heti mieleen Aamulypsyn humoristinen vegaanien mollaus, jossa mahtanee olla jotain totuuttakin, sillä se kehäkolmosen vegaaniravintola ei pitkään pystyssä ollut. Mistähän mahtanee johtua!?
<Why> t9ont RR on ollut aina yhtä paska. Sinusta on vaan tullut vaativampi.
<pepeplus> Äänestä päätellen Ismo Leikola.
<siLtzi> hauska koska vegaanit on iha tyhämiä :D pittää olla lihhaa perkkele,,, ,, ja karjala,,,,
<t9ont> Makoilen samalla sängyllä ku vuos sitte, samassa mökissä ku vuos sitte. Sama puhelin kädessä ku vuos sitte. Vatta yhtä turvonneena kinkusta ku vuos sitte. Rasia vaa on aika lailla paskempi ku vuos sitte.
<JJpaa> Tekisin Saman. pitää olla LIHAA PERKELE JA VERRTA!
Uusimmat profiilikuvat
Foorumilla tapahtuu